Esnaf için bir şans
 
 
KOCAELI
 
Bugün :
18.02.2007
 
Pınar Ecz.
Yarın :
19.02.2007
 
Sağlık Ecz.
 
 

   
remzituran@derinceekspres.com
  Remzi TURAN
 
  ÖGRENCİLERE VE VELİLERE KARNE UYARISI  
 
     
Yarıyıl tatilinde karne heyecanı yaşayacak öğrenci ve velilerimiz, kötü karnenin hayatın sonu olmayıp, güzelliklerin başlangıcı olabileceğini düşünün.
        Tüm öğrenci, öğretmen ve velileri karne heyecanının sardığı bu günlerde derslerinde başarılı olan öğrencilerin karnelerini alıp ailelerine götüreceğini sabırsızlıkla beklediğini belirtelim.
         Sınavlarda düşük not almış, zayıfı veya zayıfları olan öğrencilerin ise karnelerini ailelerine nasıl göstereceğini kara kara düşünmekte olduğunu biliniyor , "Bu durumda yapılması gereken en önemli davranış, zayıfı-zayıfları olan kısaca istenmeyen bir karneye sahip öğrenci ve veli, gerçeği görmede kendilerine çeki düzen vermede bunu bir fırsat bilmelidir.
KARNE NEYİN GÖSTERGESİNİR?
         Karne aslında çocuğun başarısından ziyade derslerindeki bazı eksikliklerinin olduğunu göstermek için öğrenciye ve veliye verilen bir uyarı belgesidir. Çocuğun, ilgi, yetenek, zeka ve hayat okulundaki başarısının bir göstergesi değildir. Ünlü fizikçi Einstein’ı deli diye okuldan kovmamışlar mıydı?
         Karne öğrenciye verildiği gibi aynı zamanda aileye de verilmektedir. Karne, ailenin bir dönemlik  ana babalığının nasıl olduğunu da göstermektedir. Aileler çocuklarının okul hayatında, onlara harçlık vererek, kitap, kalem, defter alarak onların üzerindeki sorumluluktan kurtulduklarını düşünmektedir. Bu doğru bir düşünce midir ?
         Bir gün Ali elindeki karneyi gösterir.Bu karnede de çok zayıf vardır.Bu karneyi gören Alinin babası kızar ve şöyleder:
-Böyle bir karneyi bana vermeye utanmıyor musun?
  ALİ:
-Baba bu karne senin annem sandıktan çıkardı
         Çocuk ve ergen, yaşına uygun yeni bilgiler öğrenmek ve beceriler kazanmak için okula gider. Bu çocukların anne ya da babaları gibi ev dışında geçirdikleri bir zaman bölümüdür. Nasıl ki büyükler evi geçindirmek için çalışıyorlarsa, çocuk ve ergenler de bir iş olarak okula gitmekte ve öğrenmektedirler. Bu nedenle okul bilgi edinilen bir kaynak olması yanında çocuğun kendisi ve çevresi ile uyum becerilerini kazanacağı bir yerdir.
         Okul başarısı bir çok etkene bağlı olarak değişmektedir. Bunlar arasında çocuğun zihinsel kapasitesi, öğrenme becerisi, okul ve öğretmenlerin bilgi ve tutumları, anne babanın beklenti ve tutumları sayılabilir. Çocuklara ilişkin öğrenmeyi etkileyen nedenler arasında dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik en sık karşılaşılan gelişimsel bir bozukluktur. Böylesi çocuklar normal ya da normalin üzerinde zeka düzeyleri olduğu halde dikkat sürelerinin kısalığı nedeniyle dersleri uzun süre izleyememekte, öğrenme için önemli olan bilgilerin tekrarlanmasını yani ödevleri yapmada zorlanmaktadırlar. Genellikle çocuk ve ergenlerin bulundukları yaştan beklenen öğrenme kapasitesine sahip olduklarını biliyoruz. Bu yaş grubunun ancak çok küçük bir kısmı özel eğitim ve öğretime gereksinim duymaktadırlar. Öyleyse aynı okul ve öğretmenin yetiştirdiği öğrencilerin neden tümü başarılı olamıyor?
         Ancak pes ettiğinizde yenilmişsiniz demektir. Başarı kadar başarısızlıklar da doğaldır. Bu durumu kabul ettiğinizde sorunlara daha uygun çözümler bulabilir, daha uygun önlemler alabilirsiniz. Her başarısızlık daha sonraki başarılar için bir yol göstericidir, bir uyarıdır. Öğrencinin kendine kızması , ders başarısındaki düşmenin sorumluluğunu kendi dışındaki nedenlere bağlaması ve olumsuz duygulara kapılması fayda sağlamayan yaklaşımlardır. Başarısızlıklar karşısında olumsuz duygulara kapılıp pes ettiğinizde, sonraki yenilgiler de kaçınılmaz olacaktır.
         Karne sonrasında ailelerde eğer öğrencinin notları düşükse genellikle bu durumdan öğrenci sorumlu tutulur. Eleştirilir, suçlanır. Oysa yapılması gereken, karnedeki düşük notların nedenlerinin ana-baba-çocuk üçgeninde değerlendirilmesidir. 
         Karne çocuğun tüm performansını yansıtmaz. Yani notları çok yüksek bir çocuğa, hayatta çok başarılı olacağı söylenemez. Notlara göre aileler bazen çok katı cezalar verebiliyorlar yada çocuk sınıfı geçti diye çok ödüller alabiliyorlar. Notlar değerlendirilebilir ancak çok fazla abartılmamalıdır.
         Karnesi için cezalandırılan çocuğun bir bedel ödemiş olduğu için artık çalışmaya ihtiyaç duymayacağı düşüncesinde olabilir, çocukların kendileri adına doğru seçimi yapabilmesi için onlara destek olunması gerekmektedir
         Başarılı bir karne başarılı bir hayatın temeli değildir. Başarılı insanlar kendilerine inanırlar, çözümlerini kendileri yaratırlar, seçenekleri olduğunu bilirler ve başarıya ulaşacaklarından emindirler. Suçlanan çocuklar ise sadece suçlamayı öğrenir.
         En anlamlı olanı”Ne yaparsam yapayım ailem beni ben olduğum için seviyor mesajını alabilmelidir”
 
 
 
 
08.02.2007
 
   
 
  Tasarım
  Programlama
©
 2006 Derince Ekspres